توضیحی پیرامون نشان سرو

3

به عقیده‌ی من نشان (Logo) یک سازمان و یا یک مجموعه، به میزان اهمیت وجود آن مجموعه، مهم است؛ چرا که این نشان معرف تمام عقاید، اهداف، ویژگی‌ها و… خواهد بود. البته این موضوع زمانی مطرح می‌شود که فرآیند طراحی نشان به درستی طی شده باشد. بنابراین، این چند خط به نحوی خلاصه‌ای از اهداف و برنامه‌های سرو نیز خواهد بود!

از توضیح ویژگی‌های اصلی و کلیدی یک نشان برای جلوگیری از طولانی شدن مطلب می‌گذرم. می‌توانید با جست و جوی کلماتی همچون نشان، Logo، نشان نوشت و… به اطلاعاتی خوبی دست پیدا کنید.

نشان کانون هنری سرو

نشان مجموعه‌ی سرو از دو جزء اصلی تشکیل شده است (تصویر این پست). یک بته جقه و یک هفت ضلعی منتظم.

قبل از ادامه، توضیح مختصری در مورد بته جقه می‌دهم. (۱)

بُته‌جـِقّه (Paisley) یکی از نقش‌های تزئینی ایرانی است. بته جقه نقشی است جذاب که در تاریخ هنرهای سنتی همیشه مورد توجه بوده و در تزیین انواع صنایع دستی به ویژه پارچه، قالی و گلیم، کاشی سفال، شال‌بافی، نساجی، خاتم، تشعیر و زربافی در اندازه‌ها و اشکال گوناگون سهم زیادی دارد.

نقش بته جقه از سرو ایرانی که از نمادهای زرتشتی بوده سرچشمه گرفته و بعدها در شرق رواج زیادی گرفته و طغراهای سلطان‌های عثمانی هم در همین نقش طراحی شده است. سرو نشانه آزادگی ایرانیان است و از سر فروتنی سر خود را خم نموده است. عده‌ای دیگر آن را به عنوان سرو می‌دانند که در دوران مزدکیان نشانه آزادگی آنان بوده و پس از شکست مزدک سر خود را از شرمساری به زیر انداخته است. سر آغاز آن هنر ایلامی–آشوری و سرانجام آن هنر هخامنشی است. (ادامه)

جزء اول : بته جقه

همان طور که خواندید بته جقه نماد سرو ایرانی است که ریشه آیینی دارد؛ همچنین نشان هنر ایرانیان نیز هست. از مهمترین ویژگی‌های سرو آزادی و آزادگی آن است. همان طور که در شعار مجموعه کلمه “آزاد” آمده است.

1
جزء دوم : هفت ضلعی منتظم

کانون هنری سرو رسالت خود را در توسعه و بهبود هفت هنر برنامه ریزی کردی است:

۱- تجسمی (گرافیک، معماری، نقاشی و…)

۲- موسیقی

۳- عکاسی (البته عده ای عکاسی را در زمره هنرها به صورت مستقل نمی‌دانند)

۴- ادبیات (شعر، نویسندگی و…)

۵- سینما (عده ای سینما را در دسته‌ی هنرهای نمایشی قرار می‌دهند)

۶- نمایشی (تئاترو…)

۷- صنایع دستی

انتظام این اضلاع از طرفی یکسان بودن اهمیت هر یک ازاین هنرها و از طرفی پایداری اش را به رخ می‌کشد ؛ پایداری یک سازمان بر نظم و انضباطش استوار است و این همان واژه‌ی “پایدار” در شعار سرو است.

2
قرار گیری این دو جزء

بته جقه در وسط ۷ضلعی قرار گرفته است و با حذف قسمت پایینی هفت ضلعی سعی شده است درخت سرو نمایش داده شود؛ هر چند خود بته جقه نماد سرو است!

قرار گیری سرو به نحوی بوده که از ۷ضلعی دو دست ساخته که از آن حفاظت می‌کنند و از رشد آن صیانت. خم شدگی سرو به سمت راست (شرق) است که نشانگر ماهیت شرقی سرو است.

قرار گیری دو نوع طراحی در کنار هم نشانگر گستردگی سلیقه سرو است. یکی طراحی با استفاده از انحنا که نماد طراحی متداول و قدیمی است و یکی طراحی به سبک مستطح (flat) و استفاده از گوشه‌های تند و تیز.

درخشندگی کجاست؟

در شعار مجموعه سرو یعنی : آزاد، پایدار و درخشان. علاوه بر دو واژه اول که توضیح داده شد کلمه “درخشان” نیز آورده شده است. به نظر هر چیزی که دو ویژگی اول را داشته باشد خواهد درخشید!

پی نوشت اول

گفتنی است که پیشرفت علم و دانش و فناوری‌ زمینه‌های جدیدی در استفاده از هنر را ایجاد کرده است که گاه می‌توان حتی آن‌ها را در دسته‌ای مستقل قرار داد اما به عقیده‌ی من با کمی بررسی می‌توان در همان ۷ دسته جایی برای آن‌ها پیدا کرد. از طرفی هر کاری می‌تواند نوعی هنر اما با جلوه‌ای متفاوت، تلقی شود؛ بررسی تعاریف و چهارچوب‌های این موضوع در این مجال نمی‌گنجد.

برای مثال طراحی رابط کاربری یک نرم افزار کامپیوتری در هنرهای تجسمی جای خواهد گرفت. اما برنامه نویسی این نرم افزار نیز به عقیده‌ی سرو هنر است؛ البته تعیین دسته‌ای خاص برایش کمی دشوار به نظر می‌رسد!

پی نوشت دوم

همواره شنیده‌ایم که از جذابیت‌های هنر این است که هر یک از مخاطبانش به گونه‌ای متفاوت از آن برداشت می‌کنند و درباره‌ی آن موضع می‌گیرند.

در مورد نشان و نشان نوشت این موضوع پررنگ تر است. در این چند خط سعی کردم توضیح مختصری و البته جامعی ارائه دهم،تا دریابید سرو چه در سر دارد و چه خواهد کرد!


 ویکی پدیا – دانشنامه آزاد(۱)

توضیحی پیرامون نشان سرو

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه‌ برای "توضیحی پیرامون نشان سرو"

avatar
مرتب سازی با:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رای داده شده
داوود
مهمان
داوود

عالی بود…
باریکلا به این همه دقت و ریز بینی…

سید
مهمان
سید

مبارکه… چهره زیبایی خودتان رو لوگو می کردی :)))

محمد
مهمان
محمد

به امید رسیدن به همه اهداف مشخص شده ، و بالا رفتن هرچه بیشتر..
از افراد حرفه ای همچین طراحی حرفه ای هم توقع میرفت . مرسی از توضیحات

رضا
مهمان
رضا

خیلی هم خوب 🙂
موفق باشی…

wpDiscuz